Formatie-update: deel 2

Op dinsdag 10 april jl. heeft de informateur prof. Eijlander zijn eindrapport gepubliceerd. Via ons bericht van 31 maart hebben wij u geïnformeerd over de door ons gehanteerde opstelling en strategie naar aanleiding van de voor ons teleurstellend verlopen gemeenteraadsverkiezingen.

Als nieuw gekozen fractie (inclusief ondersteunende burgerraadsleden en steunleden) kozen wij ervoor om niet bij voorbaat de oppositie op te zoeken, omdat we als fractie willen waar maken waarvoor we zijn gekozen: het programma van het CDA Tilburg, Udenhout en Berkel-Enschot. De vraag of dit het beste vanuit oppositie of vanuit coalitie gebeurt kan pas worden beantwoord als je weet in welke coalitie je welke punten kunt realiseren. Een keuze maak je dan niet op voorhand, maar als je weet waartegen je ja of nee zegt. 

Afgelopen weken voerden wij drie gesprekken met de informateur, waarvan één in het bijzijn van dhr. Hans Smolders van de LST. Nadat de informateur met alle 10 in de gemeenteraad gekozen fracties had gesproken heeft hij zich gericht op een mogelijke coalitie van LST, D66, GroenLinks en CDA. Hiermee beoogde de informateur recht te doen aan de verkiezingsuitslag en bovendien een goed evenwicht te bereiken tussen continuïteit en vernieuwing.

Toen deze verkenning stuitte op de eerder door D66 ingenomen positie, dat zij niet met LST in een coalitie wilde deelnemen, heeft de informateur een optie onderzocht met LST, Groenlinks, VVD, PvdA en het CDA. Over deze variant voerden wij afgelopen week ons derde en laatste gesprek met de informateur. Opnieuw hanteerden Ineke Couwenberg en ik de eerder door de fractie geformuleerde opstelling en strategie: vanuit een positieve grondhouding en een open mind hebben wij uitgesproken op voorhand geen bezwaren te hebben tegen een verdere, gezamenlijke, verkenning van deze variant. 

We gaven hierbij aan dat wat ons betreft onze eventuele deelname aan een mogelijke coalitie nog altijd afhankelijk zou zijn van een goed, inhoudelijk programma, waarin het CDA geluid goed tot zijn recht komt. Alleen dan zou deelname voor ons aan de orde kunnen zijn. Over inhoudelijke punten of portefeuilleverdeling in het college hebben wij op dat moment geen uitspraken gedaan, omdat wij het gesprek in de fractie hierover pas zouden voeren als er reëel zicht zou zijn op een inhoudelijk gesprek met mogelijke coalitiepartners. Het gesprek verliep in goede sfeer en openheid. Hierna werd het voor ons stil, tot het eindrapport dat we dinsdagmiddag ontvingen.

We constateren dat onder de beoogde gesprekspartners onvoldoende basis is voor een verdere verkenning van de coalitie LST-Groenlinks-VVD-CDA-PvdA. De informateur constateert dat hiermee de laatste mogelijkheid voor coalitiedeelname van de LST is verkeken. De fractie van het CDA betreurt dat hiermee de LST, winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen, al binnen drie weken na de verkiezingen buiten mogelijke coalitiebesprekingen valt.
Als gekozen volksvertegenwoordigers zullen we met 45 raadsleden, een nader te bepalen aantal wethouders en de burgemeester de stad moeten besturen. De stad bestuur je samen. Het CDA zal zich blijven inzetten voor verbindend bestuur, een stabiel stadsbestuur en een constructief politiek debat. Los van de vraag of dit vanuit coalitie of oppositie gebeurt. Los van welke partijen overigens in coalitie of oppositie zitten. De stad en onze dorpen verdienen dat.

We houden u als leden uiteraard graag goed op de hoogte, en kijken uit naar onze verdere samenwerking. Voor Tilburg, onze stad, en voor Berkel-Enschot en Udenhout, onze dorpen.

2 antwoorden
  1. MMW van Oudenhoven Soeters
    MMW van Oudenhoven Soeters zegt:

    Democratie is makkelijker te roepen dan uit te voeren. Buitensluiten oftewel uitsluiten, zo u wilt, is steevast ingefluisterd door machtsdenken. Wat mij aangaat bijten die twee woorden elkaar; democratie en buitensluiten. Alle kiezers die hun serieuze moeite hebben genomen in Tilburg e.o. om in maart naar de stembus te gaan en zich nu opzij gezet voelen door de opstelling van verschillende partijen, dat zal als een olievlek zich verspreiden over vandaag en verder. En wat dan? Gevolgen en verantwoordelijkheid laten zich nimmer uitgummen. Nergens op deze hele aardkloot niet.

    Beantwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *